Podreczniki dla CoolHogwartu

CoolHogwart Podreczniki


#1 2010-06-07 20:54:35

Dan Kuso

Administrator

Zarejestrowany: 2010-06-04
Posty: 79
Punktów :   

III Rozdział

I Gwiazdy - wprowadzenie

Słowo gwiazda jest pochodzenia litewsko-słowiańskiego i pierwotnie oznaczało światło (w języku pruskim). W języku greckim gwiazda to (astron) , w łacińskim "stella" bądź "sidus". Gwiazda to ciało niebieskie będące skupiskiem związanej grawitacyjnie materii, w której zachodzą reakcje syntezy jądrowej. Wyzwolona w nich energia jest emitowana w postaci promieniowania elektromagnetycznego, a w szczególności pod postacią światła widzialnego. Gwiazdy mają kształt zbliżony do kuli, zbudowane są głównie z wodoru i helu.


____________________________________________________________

a)Syriusz



Syriusz (znany także jako Psia Gwiazda oraz ? CMa) to najjaśniejsza i jedna z najbliższych gwiazd nocnego nieba, położona w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Jej jasność obserwowana wynosi -1.47 magnitudo, a odległość od Układu Słonecznego wynosi około 8,6 lat świetlnych.
Poza szerokościami geograficznymi położonymi na północ od równoleżnika 73.284, Syriusza gołym okiem widać niemal z całej kuli ziemskiej i na półkuli północnej stanowi on jeden z wierzchołków trójkąta zimowego. W sprzyjających warunkach można go zaobserwować gołym okiem nawet w ciągu dnia.
Syriusz, który gołym okiem wygląda jak pojedyncza gwiazda, jest w rzeczywistości gwiazdą podwójną, składającą się z jasnej, białej gwiazdy ciągu głównego o typie widmowym A1V określanej jako Syriusz A oraz towarzyszącego jej białego karła o typie widmowym DA2, znanego jako Syriusz B.
Syriusz A jest gwiazdą ciągu głównego o masie ponad 2 mas Słońca i średnicy około 1.7 średnicy Słońca. W porównaniu ze Słońcem, temperatura Syriusza jest dużo wyższa i jest on około 21 razy jaśniejszy. Wiek Syriusza A szacuje się na 225 do 250 milionów lat.
Syriusz B jest białym karłem o masie nieznacznie mniejszej od masy Słońca i średnicy nieco mniejszej od średnicy Ziemii, który porusza się wokół Syriusza A po eliptycznej orbicie o okresie nieco ponad 50 lat.
Odległość miedzy Syriuszem A i Syriuszem B wynosi od 8.1 jednostek astronomicznych w perycentrum, do 31.5 w apocentrum. Przeciętna gęstość materii gwiazdy jest 91 tysięcy razy większa niż gęstość Słońca, co oznacza, że 1 cm3 tej materii na powierzchni Ziemi ważyłby prawie tonę.



____________________________________________________________________________

b)Wega

Wega (Lyr) - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, piąta co do jasności gwiazda nieba, a trzecia na niebie północnym (wielkość gwiazdowa: +0,03m). Odległa od Słońca o 25,3 lat świetlnych. 58 razy jaśniejsza niż Słońce (jej wielkość absolutna to +0,6m). Średnica jest ok. 3 razy, a masa 3,3 razy większa od masy Słońca. Należy do typu widmowego A0Va i jest gwiazdą ciągu głównego (zob. diagram Hertzsprunga-Russella). Wraz z Deneb i Altair tworzy tzw. trójkąt letni.
Astronomowie od lat osiemdziesiątych XX wieku dzięki satelicie IRAS stwierdzili, że gwiazdę otacza dysk zimnego (ok. -180°C) pyłu. W związku z tym podejrzewano, że Wegę mogą obiegać planety. W 2003 ostatecznie potwierdzono tę hipotezę - Wegę obiega planeta o rozmiarach Neptuna.
14000 lat p.n.e. Wega leżała na północnym biegunie nieba, tzn. miała stałe położenie na niebie (tak jak teraz Gwiazda Polarna). Przez tysiąclecia zmieniła swe położenie na skutek precesji.
W związku z tym, że jej wielkość gwiazdowa jest bardzo bliska 0, amatorzy astronomii (a kiedyś również zawodowcy) używają jej do kalibracji instrumentów fotometrycznych.
Była pierwszą sfotografowaną gwiazdą. Miało to miejsce w 17 lipca 1850 roku, w Harvard Observatory. Była też pierwszą gwiazdą, której widmo sfotografowano (1872).


__________________________________________________________________________________

c)Kastor

Kastor (Gem) - druga co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Bliźniąt (wielkość gwiazdowa: +1,58m dla całego układu). Odległa od Słońca o 52 lata świetlne. Jej wielkość absolutna wynosi 0,59m dla całego układu). Należy do typu widmowego A2V (zob. diagram Hertzsprunga-Russella).
Kastor jest gwiazdą wielokrotną; dwa najjaśniejsze składniki układu (A i B - każdy z nich również podwójny) odległe są na niebie o 3.8" i obiegają się w czasie 420 lat, składnik C (jest także gwiazdą podwójną) znajduje się w odległości 72.5" od pozostałych. Wszystkie trzy składniki są gwiazdami spektroskopowo podwójnymi.
Alfa Geminorum Aa ma jasność trzydziestokrotnie przewyższającą Słońce, temperatura na jej powierzchni sięga 10300 K. Alfa Geminorum Ba świeci czternastokrotnie jaśniej od naszej Dziennej Gwiazdy, zaś temperatura powierzchni to 8840 K. Wiek całego układu szacowany jest na 200 mln lat.


__________________________________________________________________________________


d)Gwiazda Polarna



Gwiazda Polarna, Gwiazda Biegunowa, Polaris to widoczna gołym okiem gwiazda położona najbliżej bieguna północnego nieba. Na to, która z gwiazd jest obecnie Gwiazdą Polarną, ma wpływ precesja.
Aktualnie jest nią najjaśniejsza gwiazda Małej Niedźwiedzicy (Małego Wozu): Ursae Minoris. W przeszłości gwiazdą polarną były Thuban i Kochab (ß Ursae Minoris). Około roku 2600 ? Ursae Minoris będzie równie odległa od bieguna co ? Cephei (Alrai w gwiazdozbiorze Cefeusza), która to będzie kolejną gwiazdą polarną. Następnie gwiazdami polarną będą kolejno: Alderamin (Cephei) około roku 7000, Vega (? Lyrae) około roku 14000 i ponownie Thuban około roku 24000.
Ursae Minoris jest żółtym nadolbrzymem leżącym około 430 lat świetlnych od Ziemi. Jest równocześnie gwiazdą zmienną z typu cefeid o amplitudzie zmian jasności 0,1 mag. i okresie 4 dni.Gwiazda Polarna ma wielkość gwiazdową 1,97m. Znajduje się w odległości ok. 430 lat świetlnych od Słońca. Jej wielkość absolutna wynosi -3,6m.
Należy do typu widmowego F7/8 Ib-II (zob. diagram Hertzsprunga-Russella). Temperatura powierzchni tego nadolbrzyma wynosi ok. 7000 K. Masa jej jest 6 razy większa od masy Słońca, a średnica wynosi ok. 41,7 mln km. Gwiazda ta świeci 2200 razy mocniej niż nasza Gwiazda Dzienna.
W styczniu 2006 roku zaprezentowano obrazy z teleskopu Hubble, które wykazały że Gwiazda Polarna to w rzeczywistości system trzech gwiazd (w roku 1780 William Herschel odkrył, że są to dwie gwiazdy).

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.narutomugen-inne.pun.pl www.weight-loss.pun.pl www.msaug.pun.pl www.polisheliteclan.pun.pl www.pierwszace.pun.pl